مواد اولیه

مواد اولیه

مواد اولیه زیره کفش ایمن پا

یکی از مهمترین بخش های کفش ایمنی، زیره آن است. زیره کفش ایمنی به دلیل قرارگیری در محیط های صنعتی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. به همین منظور مواد اولیه زیره کفش ایمنی عموما از پلی اورتان و برای محیط های خاص از ترمو پلی اورتان و لاستیک تشکیل می شود. برای اطمینان از سطح کیفیت مواد پلی اورتان قبل از تزریق ابتدا یک روز در دستگاه اووِن گرم میشود و سپس تست نفوذ، خمش و سایش بر روی آنها انجام میشود.

تست نفوذ به صورت روزانه و در ابتدای تزریق توسط کارشناسان انجام می گیرد. در این تست زمان شروع و خاتمه فوم کردن مواد اندازه گیری شده و سپس با دستگاه نفوذ سنج، مقدار نفوذ سنجیده می شود. اگر تست نفوذ با موفقیت انجام پذیرد زیره کفش به صورت جداگانه تزریق می شود و تست مقاومت خمشی برای سی هزار بار خمش انجام می شود. کفش ایمن پا با توجه به کیفیت و اطمینان از مواد اولیه مورد استفاده و تست های صورت گرفته، زیره کفش های تولیدی خود را یکسال ضمانت می کند.

.

سرپنجه کفش ایمنی ایمن پا

سرپنجه ایمنی به عنوان مهمترین شاخصه کفش ایمنی از اهمیت به سزایی برخوردار است. طبق استانداردهای جهانی میزان تحمل سرپنجه ایمنی باید ۲۰۰ ژول باشد. سرپنجه هایی که نتوانند ۲۰۰ ژول  ضربه را تحمل کنند را با نام سرپنجه حفاظتی می شناسند.

کفش ایمن پا به عنوان اولین تولید کننده سرپنجه کامپوزیت، با تاییدیه از مرکز تحقیقات وزارت کار توانسته قدم روبه جلویی در این صنعت بردارد. این سرپنجه ها علاوه بر سبکی و مقاومت در برابر ۲۰۰ ژول ضربه، عایق الکتریسیته و حرارت نیز می باشند. مزیت عایق حرارتی بودن سرپنجه برای مناطق جنوبی کشور که تابستان های گرمی را تجربه مینماییند، نمود بیشتری پیدا نموده و از گرم شدن نوک پا جلوگیری می کند.

.

جنس رویه کفش ایمنی ایمن پا

از شاخصه های اصلی هر کفشی ایمنی مقاومت و سختی آن است. برای همین منظور استفاده از چرم طبیعی با کیفیت غیر قابل اجتناب است. عموما مواد تشکیل دهنده کفش های ایمنی معمولا از چرم طبیعی برای پنجه و دستک و چرم مصنوعی برای یقه می باشد. بررسی کیفیت چرم طبیعی به صورت روزانه از چرم های آماده برش صورت میگیرد.

ابتدا ضخامت چرم اندازه گیری شده که می بایست بین ۱٫۸ تا ۲ میلی متر باشد و سپس با دستگاه تست کشش، تست کشش بر روی چرم صورت میگیرد. بعد از اطمینان از کیفیت مواد اولیه، قسمت های مختلف رویه در قسمت برش، با تیغ های ساخته شده برای هر مدل و سایزی برش خورده و به قسمت رویه دوزی میرود.

.

مرحله تزریق زیره کفش ایمنی و چسباندن آن به رویه

مرحله تزریق یکی از مهمترین مراحل تولید کفش ایمنی می باشد. چنانچه مقدار مواد پلی اورتان که توسط دستگاه در قالب ریخته می شود، اندکی کم یا زیاد شود و یا به علت گرما و سرمای محیط، دمای مواد تغییر کند، احتمال شکستن زیره به صورت قابل توجهی افزایش میابد. تزریق مواد زیره در دو مرحله انجام میشود. ابتدا پلی اورتان با دانسیته ۴۰ تا ۴۵ درصد به صورت شوکی بودن کفش تزریق می شود و در مرحله دوم پلی اورتان با دانسیته ۵۵ تا ۶۰ درصد تزریق می شود که خاصیت ضد سایش و ضد برش داشته باشد.

برای محیط های با ویژگیهای خاص از TPU و لاستیک به جای مرحله دوم تزریق پلی اورتان استفاده می شود. همچنین در صورت درخواست مشتری پلیت فلزی برای جلوگیری از ورود اشیای نوک تیز به داخل کفش در مرحله تزریق استفاده می شود. روزانه از کفش های آماده شده تست مقاومت جدا شدن رویه از زیره گرفته می شود. تا میزان چسبندگی رویه به زیره محاسبه شود.